Konec Česko-Slovenské Dota 2 Ligy

Po 4 letech práce na projektu a 10 regulérních sezónách jsem se rozhodl Ligu ukončit. Právě ukončená 10. sezóna je tedy zároveň i sezónou poslední.

Opravdu konec?

Ano, opravdu se jedná o konec Česko-Slovenské Dota 2 Ligy. Není to vůbec jednoduché rozhodnutí, ale aktuálně nevidím (hlavně pro mě) žádné jiné rozumné řešení. Třeba někdy v budoucnu změním názor a ještě nějaká další sezóna se odehraje, ale aktuálně bych na to rozhodně nesázel. Toto se ovšem netýká podzimního offline turnaje, který se samozřejmě odehraje tak, jak má.

Poslední zápas Česko-Slovenské Dota 2 Ligy.

Proč?

Je to již opravdu dlouho, kdy jsem na projektu začal s radostí a nadšením pracovat. Konkrétně se jedná o rok 2013 a to už je skutečně dávno. Situace byla tou dobou velice odlišná. Byl jsem na škole, měl jsem spoustu volného času, minimum starosti a Dota mě bavila. Ukončil jsem předchozí projekt a vymýšlel co dál. Tak se zrodil nápad na vytvoření ligy pro mou oblíbenou hru. Spolu s kamarádem a spolužákem jsme v únoru roku 2014 spustili testovací sezónu ligy. Během dalších let a sezón se administrátorský tým rozrůstal, ale také zmenšoval. Nakonec jsem na ligu zůstal prakticky sám. Stejně tak opadal zájem o ligu ze strany hráčů. Já jsem se ze školy přesunul do práce a tak začaly i jiné starosti a ubylo volného času, který jsem tak musel lépe rozdělovat činnostem, které mě baví a naplňují. Mezi nimi už bohužel Dota chyběla. Stále jsem si ji občas zahrál (1-5 her za několik měsíců), ale jak se Dota měnila, tak jsem ani neměl chuť se ji učit. Naposledy jsem ji hrál v době po vydání updatu s novým předmětem Guardian Greaves což je, jak určitě víte, už dávno (přesněji to můžete zjistit na dotabuffu). Mimo to nesmíme zapomenout na extrémní závislosti na 3. osobě, konkrétně Valve.

Již loni v zimě jsem chtěl ligu vážně ukončit. Potom ovšem Darerris přišel s nápadem uspořádání offline turnaje, na který se kvalifikují týmy na základě výsledků v lize a bude tak v podstatě jejím vyvrcholením. To mi vlilo novou krev do žil, rozhodl jsem se pokračovat a připravoval jsem na web nové úpravy pro zlepšení ligy. Dokonce i týmy projevily velký zájem a po dlouhé době byla otevřena první i druhá liga. Bohužel po chvíli se vše vrátilo do zajetých kolejí (kontumace zápasů, chybějící stream a velká časová náročnost) a tak opět přišly myšlenky na ukončení projektu. Přišlo mi ovšem fér dodržet slovo a poskytnout offline turnaji týmy a hráče z ligy jak bylo domluveno. Zároveň je číslo deset hezké, kulaté číslo a tak jsem se rozhodl uspořádat poslední, desátou, sezónu - ovšem s co nejmenší námahou. Nyní je již 10. sezóna minulosti a nastal čas pro ukončení Ligy. Není lehké zabít projekt, na kterém jsem 4 roky pracoval, ale je to (pro mě) nutné.

Last Bounty set, který měl být součástí ticketu pro 8. sezónu. (autor: !Trix0)

Co bylo špatně?

Spousta věcí. Nulová propagace, špatné zajištění financí, minimální rozvoj, vip členství, prodej předmětů, naivita, trapasy a spousta dalšího. Největším problémem ovšem bylo dopuštění rozpadu admin týmu. Především odchodu správce Ligy, kterým byl Kovajda. Jeho odchod byla čistě moje chyba a pro Ligu to byla obrovská ztráta, která nebyla vidět hned, ale její následky se stále prohlubovaly. Určitě si také vzpomínáte na katastrofální Gold Rush (o něm mám již minimálně rok rozepsaný nevydaný článek), který pošramotil pověst Ligy. Když se ohlédnu tak vidím největší problém v odchodu Kovajdy, který se staral o chod Ligy, jednotlivé zápasy a my jsme se tak mohli věnovat ostatním věcem. Druhou zásadní věci je - "překvapivě" - rozpočet.

Přehled všech sezón a turnajů, na kterých se Liga podílela.

Finance

Ze začátku peníze nepředstavovaly žádný problém. Jako studenti jsme neměly prakticky žádné výdaje a tak Liga nemusela vydělávat (i když jsem doufal, že by tomu tak jednou mohlo být). Náklady na hosting a doménu jsou minimální a programátor (já) pracoval za 60 minut na hodinu. Výdaje jsou tedy zhruba 500 Kč na rok - dokonalé. Bohužel jsme si v tu dobu neuvědomovali cenu vloženého času. Příjmy měly plynout z peněz za prodej ticketů. Prizepool pro testovací, nultou, sezónu jsem zainvestoval z vlastní kapsy. Na zápasy v Lize koukaly desítky diváků (rekord je myslím okolo 200). Za tuto sezónu přišlo (pro nás tou dobou neuvěřitelných) 12 tisíc korun. Bohužel již během další sezóny udělalo Valve zásadní změnu - omezili padání předmětů ze hry pouze na zápasy s 500 a více diváky. Tímto krokem jsme přišli o většinu farmerů itemů, kteří kupovali tickety. Tím spadl počet diváků a prodaných ticketů na desetinu.

Na to jsme ovšem měli řešení. Náš skvělý grafik - Saly23 k ticketu připravil Titan Hud! Peníze za 2. sezónu zaplatily prizepool na několik dalších sezón. Bohužel to byla jedna z posledních plateb. Další úpravou bylo zavedení výplatního minima ve výši 100$. Dá se říci, že to není moc, ovšem od té doby přišly peníze už jenom jednou a to loni v létě.

Posléze se na nás opět usmálo štěstí - Darerris se rozhodl přispívat na prizepool. Jenom díky němu bylo poslední sezóny o co hrát.

Injekci do Ligové ekonomiky mohl být prodej reklamních předmětů. Ten bohužel prakticky nezačal. Problémem byla nutnost relativně vysoké vstupní investice, doprogramování obchodu a také vyřešení právní formy. Pro VIP členství na webu jsem nebyl schopen dodat lákavou bonusovou funkčnost, která by nikomu nenadržovala a neovlivňovala tak průběh jednotlivých sezón. Z této kapitoly tak mám pouze nálepky ligová loga na notebooku, autě a v šuplíku.

Výsledkem je tedy jasný finanční krach.

Samolepka s logem Ligy.

Co dál?

Z mé strany se jedná především o absolutní konec s Dotou. Je možné, že se to někdy změní, ale osobně tomu moc nevěřím. Ve volném čase se chci (mimo soukromých záležitostí, o kterých zde psát nebudu) věnovat vytvoření vlastních produktů - her. Aktuálně ve 4 členném týmu (jeho součástí je i Ji[A][A][A], kterého můžete znát jako bývalého administrátora) vybíráme ten nejlepší z našich návrhů. Pokud chcete, pak se s námi můžete podělit i o Vaše návrhy. Více informací budete moci zjistit v průběhu času na mé osobní stránce, Facebooku, Twitteru či LinkedIn. Kdo ví, třeba někdy uvidíte náš další produkt.

Dota 2 mizí z počítače.

Poděkování

Nakonec chci poděkovat všem, kteří se podíleli na chodu Ligy. Konkrétně to jsou Ji[A][A][A]Saly23, Kovajda, DarerrisAR StudioShiShi, Neficek, RitchiArts, Misan3kWartrikHafooPlesk!Trix0MalvidorPoko a Monkeyracle (pokud jsem na někoho zapomněl, tak se velice omlouvám). Dále děkuji týmům, hráčům, divákům a fanouškům Ligy, bez kterých by Liga neměla absolutně žádný význam.

Titan HUD, který byl součástí ticketu pro 2. sezónu. (autor: Saly23)

Zveřejněno: 9. 9. 2017
Autor: Skull55
Počet zobrazení: 1765
Počet komentářů: 0
1
1

Pro přidání komentářů se musíte přihlásit.

Článek nemá žádné komentáře

U tohoto článku nejsou žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor a budťe první.

Partneři

SAMSUNG QLED Monitor
eSuba
AR Studio
PlayZone
2014 - 2023 © Všechna práva vyhrazena. Vytvořil Tomáš "Skull55" Feik. Powered by Steam.           Discord